9 Şubat 2022 Dünya Sigarayı Bırakma Günü
10 Şubat 2022

9 Şubat 2022 Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıylaTütün Kontrol Çalışmalarının bilinirliğinin artırılmasını sağlamak ve sigaranın zararları konusunda farkındalık oluşturmak (Sigara Bırakma Poliklinikleri/ALO 171/ ALO 184/ Yeşil Detektör) amacıyla Türkiye geneli En Büyük Gönüllülük Hareketi olan “Görev Bende” kampanyası başlatılmıştır.

Sigara kullananların bırakmalarının sağlanması, sigara kullanmayan kişilerin başlamasının önlenmesi, 4207 sayılı Kanunun ve tütünle mücadele kapsamında yürütülen hizmetlerin (Sigara Bırakma Poliklinikleri/ALO 171/ ALO 184/ Yeşil Detektör) bilinirliğinin artırılması hedeflenen bu kampanya kapsamında Erzurum İl Sağlık Müdürlüğümüz ve gönüllülerimiz ile çeşitli etkinlikler yapılacaktır.

Sigaranın zararları konusunda bilgilendirmeler yapmak isteyen, işletmesinde sigara içilmesine müsaade etmeyerek dumansız işletmelere öncülük eden, fahri denetçi gibi 18 yaş altına sigara satışı veya kapalı alan ihlallerine yönelik mücadelede bulunan, sigarayı bırakan vatandaşlarımıza işletmesinin imkânlarını ücretsiz veya indirimli sunmak isteyen gönüllülerimizin katkıları ile yürütülecek bu kampanya sonucunda; çeşitli ödüllendirmeler yapılacaktır.

Konunun önemine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel BEDİR; ‘‘Tütün ürünlerini kullananların Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)’na karşı daha fazla risk altında olduğu şu günlerde 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü fırsat bilerek, Sağlıklı Hayata Gönül Verin, sigarayı hayatınızdan çıkarın, diyoruz’’ dedi. Dr. BEDİR; ‘‘Bu amaçla tüm vatandaşlarımız haftanın 7 günü 24 saat ücretsiz hizmet veren Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve 444 79 75 Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı'nı arayabilir ya da Erzurum Şehir Hastanesi, Atatürk Üniversitesi Hastanesi ve Oltu İlçe Devlet Hastanesi’nde bulunan Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurabilir’’ diyerek, sigara kullananları bırakmaya davet etti.