KETEM
12 Ağustos 2022

Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuştur. İlimizde de bu kapsamda hizmet veren bir KETEM ve bir gezici mamografi cihazımız mevcuttur.

Kanser hastalığının yapılan taramalar sayesinde daha erken evrede tanı aldığı, erken evre kanser hastalarının tedavisinin daha başarılı ve kolay olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple tarama programları başlatılmış ve Ulusal Kanser Tarama Programımızda yer alan üç kanser türü taraması KETEM’de ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bunlar;

a) Meme Kanseri; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapması için danışmanlığın verilmesi; yılda bir klinik meme muayenesi; 40-69 yaş arası kadınlarda iki yılda bir mamografi (MMG) çekimi ile taramalar yapılmaktadır.

b) Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri; 30-65 yaş arası cinsel aktif kadınlarda beş yılda bir HPV-DNA/pap smear testi ile taramalar yapılmaktadır.

c) Kolerektal Kanseri; 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde iki yılda bir GGK testi ile taramalar yapılmaktadır.

            KETEM’lerde kanser taramalarının yanı sıra kanser ve koruma yolları, kendi kendine meme muayenesi, sigara ve zararları gibi birçok konuda eğitimler vererek kanser hakkında farkındalık oluşturmak hedeflenmiştir.

             İlimizde Merkez KETEM Birim adresi; Müftü Solakzade Mah. Yavuz Sultan Selim Bulvarı  14. Sok. No:1 Palandöken İlçe Sağlık Müdürlüğünde hizmet vermektedir. Telefon: 0(442)2372000

            Ayrıca bu taramalar tüm Aile Sağlığı Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.