29 Ekim Dünya İnme Günü
29 Ekim 2021

Beynin damar hastalıkları dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini en fazla etkileyen ve ölüm nedeni olarak da ikinci sırada yer alan hastalık grubudur. Dünyada bir yılda 17 milyon kişi inme geçirmekte ve 6 milyon kişi inme (felç) nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Felç herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde herkesin başına gelebilir. Günümüzde her 4 kişiden 1’i hayatının bir döneminde felç geçirmektedir oysa neredeyse tüm felçler önlenebilir. Felçten korunmak istiyorsak risk faktörlerini bilmeli ve onlardan uzak durmalıyız.

İnme oluşumunda en önemli risk faktörleri tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, yüksek kan şekeri (diyabet), yüksek kan basıncı (hipertansiyon), kanda yüksek yağ seviyesi (hiperlipidemi), kronik stres, düzensiz kalp ritmi ve bazı hormon ilaçlarının kullanımıdır.

İnmenin belirtileri genellikle ani gelişen yüz, kol, bacak veya sıklıkla vücudun bir yarısında uyuşma ve/ veya kuvvet kaybıdır. Bunların dışında bayılma, bilinç bulanıklığı veya bilinç kaybı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük, sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamama, bir gözde veya her iki gözde görme kaybıdır.

İnme bulguları, beynin hangi bölgesinin etkilendiğine ve etkilenme şiddetine bağlıdır. İnme bulguları fark edildiği anda en kısa sürede hastaneye gidilmelidir. İnme ile beyin dokusu ve milyonlarca nöron kaybolmaya başladığından, müdahale için zaman çok değerlidir.

İnme Riskini Azaltmak İçin;

  • Tütün ve alkol kullanımından uzak durun.
  • Günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş, bisiklet sürmek gibi fiziksel aktiviteler yapın.
  • Yağ, şeker ve tuz tüketimini azaltın.
  • Yeterli ve dengeli beslenin.
  • Doktorunuza danışarak kan basıncı, kan yağları, kan şekeri ve kilonuzu öğrenin, doktorunuzun önerilerine uyun.
  • Ayrıca, diğer aile bireylerini de sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda teşvik edin.

 

Sağlığınız Kıymetli, Kıymetini Bilin!