Sağlık Bakanı Sn. Dr. Fahrettin KOCA İlimize Yapmış Olduğu Ziyarette Bir Takım İncelemelerde Bulundu.
23 Aralık 2020

Sağlık Bakanımı Sayın Dr. Fahrettin KOCA, Erzurum programı kapsamında ilk olarak, Valimiz Sayın Okay MEMİŞ’i ziyaret ederek koronavirüs salgınının ülkemizde ve İlimizdeki seyri ile sağlık yatırımları hakkında görüştü. Ziyaretin sonrasında basına açıklama yapan Bakanımız geçtiğimiz aylarda bölgemizde yaşanan vaka artışının, yapılan hızlı ve etkin müdahalelerle kontrol altına alındığını açıkladı.

Bakanımız, Erzurum’da bir ay öncesine göre vaka sayısında yaklaşık %60 oranında düşüşün elde edildiğini, hastane yükü ve yatak doluluk oranının Türkiye ortalamasının altında seyrettiğini, zatürre (pnömoni) oranın da yine yarı yarıya düştüğünü belirtti. Üç kişiden oluşan 248 filyasyon ekibiyle vakalara ve temaslılarına hızla müdahale edildiğini, ancak 60 yaş ve üstü hasta sayısının ne yazık ki yüksek olduğunu dile getirdi.

Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin KOCA Erzurum Şehir Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarını ve tedavi gören çocuk hastaları ziyaret ettikten sonra Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde Bölge Değerlendirme Toplantılarını gerçekleştirdi. Toplantıda Bakan Yardımcısı Halil Erdemir, Sağlık Bakanlığı Genel Müdürleri, saha koordinatörleri ile Valimiz, Büyükşehir Belediyesi Başkanımız, Sağlık Müdürümüz ve Başkanlarımız hazır bulundu. İlimizin değerlendirmesi tamamlandıktan sonra ise bölgemizdeki Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan, Erzincan, Tunceli ve Bingöl illerinin sağlık yöneticileri ile ilgili illerin değerlendirmeleri gerçekleştirildi.

Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca gerçekleşen değerlendirme toplantılarının ardından basın mensuplarına demeç verdi ve bölgemizdeki illerin mevcut durumu, sağlık yatırımları, sağlık hizmetleri ve salgınla mücadeleyi detaylarıyla değerlendirdiklerini açıkladı. Hem koronavirüs hem de gripten (influenza) korunmak için uyulması gereken önlemlerin önemine değindi.

Bakanımız son olarak Şehidimiz Burak TATAR’ın ailesini evlerinde ziyaret ederek anne ve babası ile görüştü, İlimizden ayrıldı.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg