Şiddete Maruz Kalma Durumunda Bireylerin Başvurması Gereken Kurum ve Kuruluşlar
03 Şubat 2021

AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ( ŞÖNİM) :  Gerekli uzman personelin görev yaptığı ve şiddetin önlenmesi ile tedbir kararlarının etkin olarak uygulanmasına yönelik destek ve izleme hizmetlerinin verildiği merkezlerdir.

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlıdır.
  • Haftanın 7 günü 24 saat hizmet verir.

Merkezde hizmetlerin etkin bir biçimde sunumuna yetecek sayı ve nitelikte psikolog, sosyal çalışmacı, hukukçu, sosyolog, çocuk gelişimci gibi meslek elemanları ile sağlık personeli, eğitimci, kolluk görevlisi ve idari personel bulunmaktadır.

Alo 183: Çocukların ihmal ve istismarı, kadına yönelik şiddet gibi konulardaki ihbarları değerlendirmek, acil durumları ilgili kurumlara bildirmek amacıyla kurulan "Alo 183 Kadın, Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı" 24 saat boyunca hizmet vermektedir.

KADES Uygulaması: Kadın Destek Uygulaması (KADES) kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulaması” nı T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Sağlık Çalışanları; 6284 sayılı kanun kapsamında şiddete maruz kalan kadınlara;

  • Teşhis etme
  • Risk değerlendirmesi yapma
  • Tıbbi bakım sağlama
  • Psikolojik destek sağlama ve diğer hizmetler için yönlendirme gibi hizmetler verilmektedir.

Ayrıca 112 Acil Yardım destek hattı 7 gün 24 saat çalışma usulüne göre hizmet vermektedir.

ADALET BAKANLIĞI

Şiddete maruz kalan kadının 6284 sayılı kanun kapsamındaki başvurusu aile mahkemesi tarafından karara bağlanır.

Kanundan yararlanmak için bir dilekçe ile Aile Mahkemesi’ne başvurulabilir.

Aile mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemesine başvurulur.

Maddi yetersizlik durumunda baro tarafından ücretsiz avukat desteği sağlanır.