T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü

Altın Bebek Dostu İl Erzurum Güncelleme Tarihi: 25 September 2018

Altın Bebek Dostu İl ErzurumEHSM5942.JPG
Ülkemizde 1991 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarıyla birlikte “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı”  yürütülmektedir. 

Bilindiği üzere, anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişmesi için ana koşuldur ve aynı zamanda annelerin sağlığı için de önemlidir. Bahsi geçen program başarılı emzirme ilkelerinin uygulanması ile bebeğin anne sütü ile beslenmesini sağlamak, emzirmeyi özendirmek ve desteklemeyi amaçlamaktadır. Çünkü anne sütü çocuklara yaşam için en iyi başlangıcı sağlar. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF her bebeğin doğumdan itibaren ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini 6. aydan sonra ek besinlerle birlikte olmak koşuluyla 2 yaş ve ötesinde anne sütüyle beslemenin devam ettirilmesini önermektedir. 

 “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı”  çerçevesinde, Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü olarak Altın Bebek Dostu İl olabilmek için gerekli kriterleri yerine getirmek adına yıl boyunca çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar kapsamında tüm aile sağlığı merkezlerimizi bebek dostu haline getirdik ve çeşitli hastane uygulamaları geliştirdik.  Bu uygulamaların yanında sosyal aktivitelerle de halkımızın anne sütü ve emzirme konularında bilinçlenmelerini sağlamış bulunmaktayız. Tüm bu çabalarımız sonucunda Bakanlığımızın “Anne Sütü Üst Komitesi Toplantısı”nda alınan karar ile 18 Eylül 2017 tarihi itibariyle Altın Bebek Dostu İl olarak hizmet vermeye başlamış bulunmaktayız. 

Müdürümüz Dr. Mahmut UÇAR, bu çalışmalar kapsamında “Bebek Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazanan Oltu, Hınıs ve Karaçoban Devlet Hastanesi ile Özel Buhara Hastanesi Başhekim ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine plaketlerini takdim etti. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ve Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi Başhekim ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine de teşekkür belgelerini iletti.

Paylaş