T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü

Erzurumlu Çocuklar ''Sevdiklerimi Kanserden En Çok Ben Korurum'' dedi.  Güncelleme Tarihi: 08 May 2018

Erzurumlu Çocuklar ''Sevdiklerimi Kanserden En Çok Ben Korurum'' dedi. 


İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortak çalışma yaparak Ulusal Kanser Haftası kapsamında bir yarışma düzenlemiştir. "Sevdiklerimi En Çok Ben Korurum" teması ile İlimizde bulunan tüm ilköğretim 3. ve 4. sınıf öğrencilerine kanser ile eğitim yapılmış ve sonra yakınlarını kanser taramasına yönlendirmeleri istenmiştir.

Çok sayıda öğrenci yarışmaya ilgi göstererek yakınlarını sağlık merkezlerine yönlendirmiştir

Dr. Mahmut Uçar’ın ev sahipliğinde Necip Fazıl KISAKÜREK Kültür Merkezi’nde Vali Yıldız BÜYÜKER, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Atatürk Üniversitesi ve sağlık yöneticilerimizin katılımıyla 4 Mayıs gününde ödül töreni düzenlenmiştir.

Bilindiği gibi kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü hücrelere denir. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Dünyada her yıl kansere bağlı 10 milyona yakın ölüm gerçekleşmekte ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu sayının 14 milyona (yılda) yükselmesi beklenmektedir.

Ülkemizde erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında tütüne bağlı kanserler önemini korumakla beraber, akciğer ve prostat kanseri ağırlığını korumaktadır. Kadınlarda en sık görülenler ise meme ve tiroid kanseridir.

Yaygın kanser türlerinin en az üçte biri daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebilir. 

Kanser, hastanın hastaneye geç başvurması nedeniyle çoğunlukla geç tanı konan bir hastalık grubudur. Oysa erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır. Kanser taraması, kanser belirtisi ve şikâyetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü ve laboratuvar işlemlerini içermektedir. Sağlık Bakanlığımız meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserine yönelik 3 ayrı tarama programını yürütmektedir. Bu taramalar kapsamında;

  • 40-69 yaş arası tüm kadınlara Meme Kanseri taraması için 2 yılda bir tekrarlanan mamografi çekimi,
  • 30-65 yaş arası tüm kadınlara rahim ağzı kanserine yönelik olarak 5 yılda bir tekrarlanan HPV DNA testi,
  • 50-70 yaş arası tüm kadınlara ve erkeklere Bağırsak Kanseri taraması için 2 yılda bir tekrarlanan GGK testi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuştur. İlimizde de bu kapsamda hizmet veren bir KETEM ve bir mobil mamografi aracımız mevcuttur.

Sağlık taramalarınızı Aile Sağlığı Merkezleri’ne, Toplum Sağlığı Merkezleri/ İlçe Sağlık Müdürlükleri’ne ve KETEM’e (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) başvurarak kolayca yaptırabilirsiniz.

EHSM6317.JPG

EHSM6412.JPG
EHSM6431.JPG
EHSM6441.JPG
EHSM6464.JPG
EHSM6471.JPG
EHSM6475.JPG
EHSM6481.JPG
EHSM6487.JPG
EHSM6491.JPG
EHSM6496.JPG
EHSM6499.JPG
EHSM6507.JPG
EHSM6510.JPG
EHSM6516 copy.jpg
Paylaş