T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü Güncelleme Tarihi: 08 May 2018

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü


113011-OOKHXU-803-111.jpg

Sigara ve tütün, gerek kullanan gerekse  kullanmayıp ancak tüketilen ortamda bulunma sonucu  sigara dumanını pasif olarak soluyan insanlarda önlenebilir hastalanma ve ölüm nedenlerinden en önemlisidir. Sigara her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini  sigara dumanından pasif etkilenime bağlı olmaktadır. Başkalarının tütün dumanına sadece 5 dakika maruz kalmanın bile kalp krizini tetikleyebildiği kanıtlanmıştır. Süre uzadıkça bu risk katlanarak artmaktadır. Sigara içtiği için ölen her dokuz kişi, içmediği halde sigara dumanına maruz kalan bir kişinin de ölümüne neden olmaktadır. Pasif içicilik ile; çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmakta, ani bebek ölümü riski 2.5 kat artmakta, eşleri sigara içen kadınlarda akciğer kanserinden ölüm 2-3 kat artmaktadır.  Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaraya bağlı hastalıklardan 8 milyon insanın öleceği tahmin edilmektedir. 

Sigara kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin gelişiminde,  kalp hastalıklarının ve KOAH (kronik obstruktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere çok birçok solunum yolu hastalığının  ortaya çıkmasında temel etken olduğu gibi, çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik olumsuz sonuçlara da yol açan ciddi bir bağımlılık ve önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur.

Sağlık Bakanlığı sigarayla mücadele çalışmaları kapsamında, 2017 yılına kadar olan süreçte çeşitli mevzuat düzenlemeleri ile tütün kullanımını önleme çalışmalarını hızlandırmıştır. Yapılan mevzuat düzenlemelerinin amacı; kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak, bunların alışkanlıklarını özendirici reklam, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak ve herkesin temiz hava soluyabilmesini sağlamaktır. Bu kapsamda ALO 184 Sigara İhbar Hattı kurulmuş; ayrıca Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile birlikte “Yeşil Dedektör” isimli akıllı telefon uygulaması geliştirilmiştir. Yeşil Dedektör mobil uygulaması ile kullanıcı ihlal bildirimini, tek tıkla konum belirleyerek ve mekan adı seçerek bildirebilecektir.

 

Sigara ile mücadele kapsamında en önemli çalışmalardan biri de sigara bağımlılığının tıbbi tedavisi konusunda yapılan çalışmalardır. Bu bağlamda 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet veren Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve Sigara Bıraktırma Poliklinikleri hizmete sunulmuştur.  İlimizde, Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde iki “Sigara Bıraktırma Polikliniği” hizmet vermekte olup; polikliniklerimizde hekimlerimizin reçete ettiği ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak vatandaşlarımıza verilmektedir.

 

Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. En iyi tedavi hiç başlamamak, eğer başlandıysa da bırakma yönünde doğru adımları atmaktır. Sigara bağımlılığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş olan “9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü” tam da bu adımları atmanın zamanı olabilir. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü” fırsat kılarak, sigarasız ve sağlıklı bir hayat için sigarayı hayatımızdan çıkaralım.

 

 

“Sağlığınız Bizim İçin Önemli”

                                                                                                                       

Paylaş