T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü

Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır Güncelleme Tarihi: 08 May 2018

Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır


 

Ülkemizde ve tüm dünyada kalp hastalıklarından sonra en çok ölüme sebebiyet veren hastalık kanserdir.

Kanserlerin büyük bir çoğunluğunu önlemek mümkündür. Tüm kanser türlerini engellemek için sağlıklı beslenmek, fiziksel aktiviteyi artırmak, tütün ve alkol kullanımını bırakmak şarttır. Bunun yanında bazı kanser türlerini önlemeye yönelik özel önlemler almak gerekmektedir: güneş koruyucu kullanmak, solaryumdan uzak durmak, hava kirliliği ile mücadele etmek, vb.

Önlenememiş kanserler için elzem olan ise erken tanı koyulmasıdır. Erken tanı koyularak, kanserin ilerlemesi ve diğer organlara yayılması engellenebilir.

Sağlık Bakanlığımızın geliştirdiği programlar ile Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü olarak hem kanseri önlemek hem de önlenemeyenlerin erken tanısını sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Ulusal Kanser Tarama Programımız ile 3 kanser türüne yönelik taramalar gerçekleştiriyoruz. Tarama programı ile hastalıkların erken evrede tanısını koymayı ve bu sayede vatandaşlarımızın tedavi ederek yaşam Kalitesini artırmayı ve süresini uzatmayı hedefliyoruz.

Taramalar Kimleri Kapsar?

40-69 Yaş Arası Tüm Kadınlar için 2 yılda bir mamografi çekimi ile Meme Kanseri Taraması yapılır.

30-65 Yaş Arası Tüm Kadınlar için 5 yılda bir Pap Smear/ HPV-DNA Testi ile Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapılır.

50-70 Yaş arası Tüm Kadın Ve Erkekler için 2 yılda bir Gaita Gizli Kan Testi ile Barsak Kanseri Taraması yapılır.

HERKESİ ÜCRETSİZ KANSER TARAMA PROGRAMIMIZA KATILMAK ÜZERE AİLE HEKİMLERİMİZE, TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZLERİMİZE/İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİMİZE VE KETEM BİRİMİMİZE DAVET EDİYORUZ.

SAĞLIĞINIZ BİZİMLE GÜVENDE…


Paylaş