T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü

İl Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Haftasını Kutladı Güncelleme Tarihi: 09 September 2019

İl Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Haftasını Kutladı


Halk sağlığı haftası kapsamında düzenlenen Sağlıklı Hayat Şenliği’nin açılışı İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel BEDİR’in konuşması ve Vali Yardımcısı Yıldız BÜYÜKER ile Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut UÇAR’ın da katılımı ile gerçekleşti. Törende diğer il üst düzey yöneticileri de hazır bulundu.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ HALK SAĞLIĞI HAFTASINDA ANNE VE ÇOCUK SAĞLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ.

Yaptığı açılış konuşmasında sağlık hizmetlerine ve özelikle koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine değinen İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel BEDİR, anne ve çocuk sağlığının bir bütün ve sağlıklı bir neslin devamlılığının temini olduğuna değindi. Konuşmasının devamında 15- 49 yaş arasındaki tüm kadınlar yılda en az iki kez izlendiğini; evlilik öncesi sağlık taraması ile evlenecek çiftlerin sağlıklı evlilik konularında bilinçlendirilmesinin sağlandığına; gebelerin; doğum öncesi, doğum, doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak için Gebe Bilgilendirme Sınıflarında anne adaylarına bilgi verildiğine; gebelik döneminde ve sonrasında hem anne hem bebek için gerekli vitamin ve mineral desteği sağlandığına değindi. Tüm doğumların sağlık kuruluşunda gerçekleşmesini sağlamak ve böylece anne – bebek ölümlerini azaltmak için 2008 yılından beri  “Misafir Anne” uygulamasını en başarılı yürüten il olduğumuzu belirtti. Altın Bebek Dostu İl unvanına layık görülen çalışmalarla bebeklerin ilk 6 ay sadece ve sonrasında da ek besinlerle birlikte 2 yaş ve ötesine dek anne sütü ile beslenmesi sağlanmaya çalışıldığı, doğan her çocuğun doğumdan sonra ilk 1 yıl içerisinde 9 kez, 6 yaşına dek 17 kez ve bundan sonrada okul çağı boyunca yılda bir kez izlendiğini anlattı. Her bebekten alınan topuk kanı ile kalıtsal (fenilketonüri, konjenital hipotiroidi, biyotidinaz eksikliği, kistik fibrozis ve konjenital adrenal hiperplazi) hastalıkların ve ayrıca işitme kayıpları, görme kusurları ile bazı göz hastalıkları ve kalça çıkıklığı açısından da tarama yapılıp erken tanı ile tedavi edildiğini açıkladı.  Ayrıca “Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı”  kapsamında okul çocuklarımızın işitme, görme ve ağız - diş sağlığını taranmakta ve aşılamaları yapıldığını da ekledi.

Aile hekimleri ve sağlıklı hayat merkezlerinde ücretsiz sunulan bu hizmetler şenlik alanındaki 12 stantta tanıtıldı. Ayrıca çocuklar boyama yapıp yine Müdürlük tarafından geliştirilen Sağlık Avcısı oyunu oynadılar.  • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • IMG-20190909-WA0031.jpg
 • IMG_20190906_132800_1.jpg
 • IMG_20190906_130812.jpg
 • IMG-20190909-WA0036.jpg
 • IMG_20190906_132109.jpg
 • EHSM1970.JPG

Paylaş