T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü

29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ Güncelleme Tarihi: 28 September 2018

29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ

Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak başta gelen ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir.

Ülkemizde 2014 yılında ölen her 10 kişiden dördünün kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir.

Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı kalp hastalıklarının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde tansiyonda yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan yağlarında yükselme, fazla kilo veya aşırı kilo (obezite) görülür.

           Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, kalıtımsal faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.

Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmelidir.

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

  • Sağlıklı beslenin,
  • Düzenli fiziksel aktivite yapın,
  • Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,
  • Alkol kullanmayın,
  • Kardiyovasküler riskinizi öğrenin,
  • Kilolu veya aşırı kilolu olup olmadığınızı öğrenin,
  • Kan basıncınızı öğrenin,
  • Kan şekerinizi öğrenin,
  • Kan yağlarınızı öğrenin.
  •  Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun. 

Ayrıca aile hekiminize başvurarak ücretsiz olarak taramalarınızı yaptırın, kalp ve damar hastalığı riskinizi öğrenin.

                                                           Sağlığınız bizim için önemli!!!!

Paylaş