9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü
08 Şubat 2021

Dünya genelinde tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 8 milyon kişi ölmektedir. Bu ölümlerin 7 milyondan fazlası doğrudan tütün kullanımından kaynaklanmaktadır. Dünyada 15 yaş üzeri nüfusta 1.5 milyar kişi tütün kullanmakta, bu sayıda her üç erişkinden birine tekabül etmektedir. Başkalarının tütün dumanına sadece 5 dakika maruz kalmanın bile kalp krizlerini tetikleyebildiği kanıtlanmıştır. Süre uzadıkça bu risk katlanarak artmaktadır. Sigara içtiği için ölen her dokuz kişi içmediği halde dumana maruz kalarak 1 kişinin ölümüne neden olmaktadır. Pasif içicilik ile çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmakta, ani bebek ölümü riski 2.5 kat artmakta, kocası sigara içen kadınlarda akciğer kanserinden ölüm 2-3 kat artmaktadır.

Tütün kullanımı ve pasif içicilik nedeniyle tütünün insan vücudunda doğrudan temasta olduğu organların başında solunum sistemi ve akciğerler gelmek­tedir. Tütün içmek birçok solunum yolu enfeksiyonu için bilinen bir risk faktörüdür ve solunum yolu hastalıklarının şiddetini arttırır. Tütün kullanımı, özellikle de tüm dünyada etkili olan Yeni Koronavirüs Hastalığına (COVID-19) yakalanma riskini artırmakta; hastalığa yakalananlarda ise hastalığın daha ağır seyretmesine neden olmaktadır.

            Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) öncelikle akciğerlere saldıran bulaşıcı bir hastalıktır. Sigara içmek akciğer fonksiyonunu bozar ve vücudun koronavirüslerle ve diğer hastalıklarla savaşmasını zorlaştırır. Tütün ayrıca, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)'dan etkilendiğinde bu hastalıklara sahip insanları ciddi hastalık geliştirme riski altında tutan, kardiyovasküler hastalık, kanser, solunum hastalığı ve diyabet gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Mevcut araştırmalar sigara içenlerde COVID-19’un ciddi hastalık sonuçları olduğunu ve ölüm gelişme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

            Diğer taraftan tütün (sigara, nargile ve elektronik sigara) kullananlarının Yeni Koronavirüs Hastalığına yakalanma riskleri daha yüksektir. Tütün ürünü kullananların ellerini sık sık ağızlarına götürmesi, tütün dumanı solunduktan sonra dumanın dışarıya kuvvetli üflenmesiyle dumanla birlikte damlacıkların dışarı atılması, nargile kullanıcılarının aynı ekipmanları kullanmaları-paylaşmaları ve sigara içenlerde siliyer aktivitenin daha az çalışması nedeniyle akciğerlerinde daha fazla salgı birikir ve bu kişiler salgıyı atmak için daha fazla öksürürler. Bu da yine bulaş riskini artırmalarına neden olur

Tütün ürünlerini kullananların Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)’na karşı daha fazla risk altında olduğu şu günlerde 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü fırsat kılarak, sigarasız ve sağlıklı bir hayat için sigarayı hayatımızdan çıkaralım. Bu amaçla haftanın 7 günü 24 saat ücretsiz hizmet veren Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve 444 79 75 Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı'nı arayabilirsiniz.

Sigarayı Bırakma-2.png