T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Güncelleme Tarihi: 08 May 2018

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gün!

1910 yılında Danimarkada düzenlenen  Uluslararası Kadınlar Konferansında  8 Mart 1857 tarihinde tekstil fabrikası yangınında ölen 129 kadın işçi anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisi oybirliğiyle kabul edilir.

Türkiye’de kadınlar günü İlk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde 90'lı yıllarda kadın kuruluşlarının sayı ve çeşitliliğinin artması ile beraber 8 Mart daha geniş katılımlarla kutlanılır olmaya başlamıştır.

Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının toplumda sosyal statüsünün artması her yönüyle gelişmiş bir toplumu inşa etmenin tek yoludur. Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları büyük önem taşımaktadır.

Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Kadının katılmadığı, kadının yok sayıldığı bir topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir.

Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir.

Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir.

Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir.

Kadın toplumun içindeyse o toplum toplum gibi toplumdur.

Kadının yok sayıldığı, kadının çıkarıldığı bir toplum toplum vasfını taşımayan basit, kalabalıklardan ibarettir.

Bizler şanslıyız ki kadının çok ama çok önemsendiği bir kültürün, bir medeniyetin ve bir dinin mensuplarıyız. Cenneti annelerin ayakları altında gören, kadınların erkeklere Allahın birer emaneti olduğunu vurgulayan ve bu emanete gerekli saygının duyulmasını emreden bir dinden bahsediyoruz. İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuş ve kadını, hiçbir nizâm ve sistemin veremediği müstesnâ bir makâma oturtmuştur. Efendimiz SAV "Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh’tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh’ın bir emâneti olarak aldınız."  buyurmaktadır.

Tarihin akışı içerisinde Türk kadınları    erkeklerle birlikte sosyo-kültürel, siyasal ve bağımsızlık tarihimizin inşa ve ihyasında büyük roller üstlenmişlerdir. Bu vesile ile Torunları olmaktan gurur duyduğumuz  kurtuluş savaşımızın kahramanları

NENE HATUN ları

KARA FATMA ları

AYŞE HANIM  ları

TAYYAR RAHİME leri

HATİCE HATUN ları

GAZİANTEPLİ YİRİK FATMA ları

NAZİFE KADIN ları

GÖRDESLİ MAKBULE leri

ASKER SAİME HANIM ları,

Cepheye taşıdığı mermi ıslanmasın diye bebeğinin üstündeki örtüyü mermiye saran nice isimsiz kahraman annelerimizi,

Ve yine karanlık eller tarafından tezgahlanan 15 temmuz hainliğini bertaraf etmek için meydanları doldurarak bu vatanın sahipsiz olmadığını gösteren kadınlarımızı bir kez daha minnet ve ahirete intikal edenleri rahmetle anıyoruz. Allah onlardan razı olsun.

Kadınına hak ettiği değeri en fazla veren toplumuz dedik,  tarihe bakıldığında 1934 yılında kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının Fransa,  İtalya, Belçika, İsviçre gibi bir çok gelişmiş ülkeden daha önce verilmiş olması bunun önemli örneklerindendir.

Bütün bunların yanı sıra maalesef dünyada ve ülkemizde kadınlarımızın karşı karşıya kaldıkları bir yığın haksızlık, bir yığın problem bulunmaktadır. Kadına karşı şiddet bunların en kabul edilmezidir.  Bu vesile ile şiddete maruz kalmış tüm kadınlarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu ve üzerimize düşen her türlü yardıma hazır olduğumuzu  belirtiyor, Bu caniliğe neden olan kişileri de şiddetle telin ettiğimizi belirtmek istiyoruz.

Ülkemizde özellikle son yıllarda kadınların bu temel sorunlarını çözmek için gerek siz değerli sivil toplum kuruluşları, gerekse devletimiz tarafından ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Kadına karşı şiddetle mücadele, kadınların eğitime katılımlarının artırılması, kadın istihdamının artırılması, ailenin korunması gibi konuları hassasiyetle takip eden ve bu anlamda gerekli yasal düzenlemelerin hayatiyete geçirilmesinde büyük rol oynayan başta  Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğana ve diğer devlet büyüklerimize bu vesile ile bir kez daha şükranlarımızı arz ediyoruz.

Erzurum Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerini sunan bir teşkilat olarak bizler, kadınlarımızın biraz önce bahsettiğimiz sıkıntılarının yanı sıra önemli başka bir probleme, kadınlarımızın sağlığıyla ilgili problemlere de dikkat çekmek istiyoruz.

Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Kanser kalp ve damar hastalıklarından sonra ölüme en sık neden olan 2. Hastalıktır. Kanser öldürücülüğünün yanı sıra bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanser Akciğer kanseri iken kadınlarımızda en sık meme kanseri görülmektedir.

Ancak kanser karşısında çaresiz değiliz. Aslında kanser erken tanınabilir, tedavi edilebilir ve  önlenilebilir bir hastalıktır.

Evet Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma yolları ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilmektedir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda %95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, sigara ve alkol kullanımı, hareketsiz yaşam, güneş ışığının zararlı etkilerine uzun süre maruz kalma, kimyasallar gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme riskini azaltacaktır. Kanser yapıcı etkileri bilinen maddelerden korunmak, kanserden korunmada en önemli faktördür

Bazı Kanser türleri Tarama programları sayesinde erken teşhis konularak tedavi edilebilmekte ve  yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı  ülkemizde ortaya çıkan kanser olguları ve kanser ölümlerini azaltmak için, çeşitli strateji ve faaliyetleri içeren uzun dönemli bir programı hayata geçirmiştir. Bunların en önemlisi Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nin (KETEM) kurulmuş olmasıdır.

Kanser taraması, kanseri, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayene yapılmasıdır. Tarama hastalık belirtisi olmayan tamamen sağlıklı bireylere yapılır. Zaten belirti vermiş bir durum varsa bu hastalık olarak kabul edilip derhal tedavisine başlanır. Taramalarda bizler çok mikro seviyedeki değişiklikleri tespit ederek 5-10 yıl sonra oluşacak kanseri önceden tespit ediyoruz ve erken müdahale ile kişiye gerekli tedavi ve yaşam konforunu sağlıyoruz. Tabii ki her kişinin bir ecel vakti vardır, ancak burada bizler kişinin yaşadığı sürecin konforunu artırmış oluyoruz.

Her kanser türü için etkin bir tarama yöntemi maalesef bulunmamaktadır.

Ülkemizde ve dünyada kanser tarama hizmetleri 3 kanser türüne yönelik sürdürülmektedir. Bu kanserler meme, kolon ve rahim ağzı kanserleridir. Görüldüğü gibi kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanseri ve yine erkek ve kadınlarda en sık 3. Sırada görülen kalın barsak kanseri ve yine kadınlarda sık görülen rahim kanserinin tarama imkanı vardır.

KETEMlerde yürütülen tamamen ÜCRETSİZ kanser tarama hizmetleri aşağıdaki gibidir:

1) Meme Kanseri Tarama  : 40-69 yaş grubu, 2 yılda bir olmalıdır.

2) Serviks (Rahimağzı) Kanseri Tarama: 30-65 yaş grubu, 5 yılda bir olmalı

3) Kolon (Kalınbarsak) Kanseri Tarama  : 50-70 yaş grubu, 2 yılda bir olmalı

Erzurumda Sağlık Müdürlüğü olarak Yakutiye İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Palandöken İlçe Sağlık Müdürlüğünde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM ) ve Gezici Kanser Tarama aracında  Bütün bu taramaları ÜCRETSİZ olarak yapmaktayız.

 
EHSM3781 copy.jpg

Paylaş