T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü

171. Verem Eğitimi ev Propaganda Haftası Basın Bildirisi Güncelleme Tarihi: 12 September 2018

171. Verem Eğitimi ev Propaganda Haftası Basın Bildirisi


71. VEREM EĞİTİMİ VE PROPOGANDA HAFTASI BASIN BİLDİRİSİ

Veremle ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan hafta Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası’’ olarak belirlenmiştir. Bu yılda 07-13 Ocak 2018 tarihleri arasında71. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” nedeniyle ilimizde konu ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

Verem insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen hala tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. ‘‘DSÖ küresel tüberküloz 2017 Raporu’na göre 2016 yılında Dünyada 10.4 milyon yeni tüberküloz vakası tespit edilmiştir. Bunların %90’ı erişkin,%10’u çocuktur.% 65’i erkek, % 35’i kadındır.

Rapora göre 2016 yılında dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden biridir ve 1,7 milyon kişinin tüberküloz hastalığından hayatını kaybettiği bildirilmiştir.

Ülkemizde ise 2016 yılı itibariyle toplam 12.417 kayıtlı verem hastası bulunmaktadır.

Verem hastalığının etkeni ‘‘Mycobacterium tuberculosis’’ isimli mikroptur. Verem mikrobunun kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer veremi olan hastalardır.

Verem hastalığı, hasta insanlardan öksürme, hapşırma ile ortama yayılan mikrobun, solunum yoluyla alınması sonucu bulaşır ve tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye verem hastalığını bulaştırır.

Verem hastalığı en çok akciğerleri tutmakta olup hastalık lenf bezleri, kemikler, böbrekler gibi diğer organlarda da görülebilir.

Bu hastalık; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Özellikle iki-üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir.

Yakutiye İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Verem Savaş Biriminde (Verem Savaş Dispanseri) verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmakta olup bu hastalığın tedavisinde kullanılan bütün ilaçlar Verem Savaş Birimimizce ücretsiz verilmektedir.

ERZURUM İL SAĞLIK  MÜDÜRLÜĞÜ VEREM SAVAŞI BİRİMİ ADRESİ

Yakutiye İlçe Sağlık Müdürlüğü  Verem Savaşı Birimi:

Şükrüpaşa  Çaykur  Caddesi  No:15 Yakutiye/ERZURUM

TELEFON NUMARASI: 0442 2331188

 
Paylaş