T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü

OLTU İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIĞIMI KORUYORUM YÜRÜYÜŞ FAALİYETİ Güncelleme Tarihi: 01 November 2018

OLTU İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIĞIMI KORUYORUM YÜRÜYÜŞ FAALİYETİ


Sağlığımı Koruyorum, Oltu İlçe Sağlık Müdürlüğü 

Fazla miktarda yağ, tuz ve şeker tüketimi obeziteyi beraberinde getirerek, kanserle mücadeleye yenik başlanmasına neden olmaktadır. Ülkemizde olduğu kadar küresel anlamda tehlikeleriyle de bilinen obezite, günümüzde pek çok ülkeyi tehdit etmektedir. Doğal beslenme zincirinin bozulmasıyla obezitenin, obeziteyle birlikte de kanserin yaygınlaştığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırmalar aşırı kilolu ya da obez kişilerde daha yaygın olarak görülen birçok kanser türünün  kadınlarda özellikle menopoz sonrası meme kanseri, bağırsak kanseri, rahim kanseri, özofagus (yemek borusu) kanseri vb. olduğunu göstermiştir. Aşırı kilolu kişilerdeki yağ dokuları sağlıklı bir kiloya sahip kişilere kıyasla daha fazla hormon üretmektedir. Östrojen ve insülin de dâhil olmak üzere, bu hormonların bazılarının yüksek düzeyde olması belirli kanserlere yakalanma riskini arttırabilir.

Günlük yüksek tuz alımı, stres, obezite, ailede hipertansiyon öyküsünün bulunması gibi genetik faktörler, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam tarzı, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi elementler içeren besinlerin günlük olarak yetersiz tüketilmesi ‘’sessiz düşman’’ diye tabir edilen yüksek tansiyona (hipertansiyona) neden olmaktadır.

Dünyada kanser, obezite ve kalp hastalığından sonra gelen en önemli ölüm nedenlerinden biri de felçtir (inme). Her yıl dünyada yaklaşık 17 milyon kişi felç geçiriyor ve bu kişilerin 6 milyonu hayatını kaybetmektedir.

Bu kapsamda sağlıklı yaşam, obezite, hipertansiyon, kanser ve inme (felç) konularında kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması, bu hastalıkların nedenleri, belirtileri, korunma yolları, tedavi yöntemleri hakkında 23 Ekim 2018 Salı günü saat 10:00’da Oltu İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanlarımız Kale Yürüyüş Yolunda toplanıp, “Sağlığımı Koruyorum” temasıyla yürüyüş yapmıştır. Vatandaşlara broşürler dağıtılarak sözlü bilgilendirme yapılmıştır. İlçemiz Kale Yürüyüş yolunda başlayan sağlık yürüyüşü 45 dk sürmüş olup, yürüyüş Oltu İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde sona ermiştir.

111111111111.jpgOLTU İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Paylaş